Yağmur Yapı Teknik | hizmetlerimiz
15737
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15737,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

hizmetlerimiz

 • TEMEL İZOLASYONU
 • TERAS İZOLASYONU
 • OTOPARK ÜZERİ YALITIMI
 • ISLAK HACİMLER
 • SU DEPOLARI
 • SOĞUK HAVA DEPOLARI
 • ÇATI İZOLASYONU
 • YEŞİL TERAS UYGULAMALARI
 • ÇATI SHINGLE UYGULAMASI
 • TOPRAK ALTI SU DEPOLARI
 • LİKİT MEMBRAN UYGULAMASI
 • MEMBRAN UYGULAMASI
 • PVC MEMBRAN UYGULAMALARI
 • JENERATÖR ODASI İZOLASYONU
 • EPOKSİ VE ENJEKSİYON SİSTEMLERİ
 • ENJEKSİYON SU YALITIMI VE GÜÇLENDİRME UYGULAMALARI
 • RESTORASYON

Bazı Yalıtım Uygulama Yöntemlerimiz

Polimer bitümlü su yalıtım membranları
Termoplastik atactic polipropilen (APP) esaslı polimerik bitümle kaplanmış cam tülü taşıyıcı veya polyester keçe taşıyıcılı su yalıtım malzemesidir. Alt yüzü polietilen, üst yüzü polietilen ya da mineral kaplamalı olarak üretilmektedir. Rulo halinde piyasaya sürülmektedir.

Bohçalama metodu ile temel yalıtımı
Bohçalama metodu, bina temelinin bir membran tabakası ile çepeçevre sarılmasıdır. Bu yöntemde önce yalıtım tabakası hazırlanır ve bu ”bohça”nın içine temel oturtulur. Öncelikle bitümlü membran tabakasının üzerine serileceği sağlam zemin hazırlanmalıdır. Bu zemin düzgün yüzeyli bir grobeton katmanıdır. Bu katmanın üzerine en az iki kat 3 veya 4 mm kalınlığında polyester keçe taşıyıcılı membran yapıştırılır. Bohçalama uygulamalarında membran altına astar uygulanmaz.

Membranlar enlemesine 10 cm, boylamasına ise 15 cm birbiri üzerine bindirilerek ve şalümo ile eritilerek yapıştırılır. İlk katta membranların ek yerlerinden birbirine yapıştırılması yeterlidir. İkinci kat yana doğru 50 cm şaşırtma yapılarak yapıştırılır. İlk ve ikinci katlar enine-boyuna şeklinde dik açı ile şaşırtılarak uygulanmaz. İkinci kat membranlar, ilk kat uygulamaya tamamen yapıştırılmaz. Noktasal yapıştırma doğru değildir. Zemin yalıtım tabakasının perde yalıtımı ile birleştirilebilmesi için kenarlarda yaklaşık 1 metre fazlalık bırakılır. Perdelerin yalıtımında aynı tip membran kullanılabilir, ancak sıvı membran uygulanması daha pratik ve sağlıklı bir uygulamadır. Bütün dik açılar mutlaka pahlanmalıdır.

Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri
Beton yüzeye fırça, rulo ile sürülerek veya püskürtülerek uygulanan türleri mevcuttur. Kürlerini tamamladıktan sonra süreli olarak elastik kalırlar. Bu tür malzemeler % 400’lere varan oranlarda elastiktir ve çatlak köprüsü kurabilme özelliğine sahiptirler. Binalarda dıştan temel yalıtımında, beton ve tuğla yapılarda su taşıyan çatlakların yalıtımında, teras ve otopark detaylarında, çatı yalıtımlarında kullanılabilirler. UV (ultra viyole) ışınlarına dayanıklı ve dayanıksız olan, tek veya çift bileşenli tipleri vardır.

Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri
Adından da anlaşılabileceği gibi çimento esaslı olup su ile karıştırılarak ve sürülerek uygulanan malzemelerdir. Tek bileşenli olan tipleri; toz haldedir ve uygulamadan önce su ile karıştırılarak sürülebilir kıvama getirilirler. İki bileşenli olan tipleri ise, ayrı paketler halinde sıvı ve toz bileşenden oluşur. Üretici tavsiyesine göre gerekiyorsa su ile de karıştırılabilir. Çimento esaslı malzemeler uygulama şekline göre ikiye ayrılır:
• Kristalize olan çimento esaslı malzemeler: Betonun içindeki kimyasallar ile reaksiyona girerek kristal üretirler. Bu kristaller betonun yapısına nüfuz ederek betondaki kapiler (kılcal) boşlukları tıkayarak su yalıtımı sağlar. Kristalize olarak betona işlemenin yanı sıra yüzeyde esnek ve dayanıklı bir katman oluşturarak iki aşamalı koruma sağlarlar. Hem negatif (içten) hem de pozitif (dış) taraftan uygulanabilirler. Tek veya iki bileşenli tipleri mevcuttur.
• Kristalize olmayan çimento esaslı malzemeler: Beton, şap ve benzeri yüzeylere kuvvetle yapışırlar, yüksek çatlak köprüleme (bağlama) özelliğine sahiptirler. Sadece pozitif taraftan uygulanırlar. Negatif taraftan kullanıma uygun değillerdir. Rijit, yarı elastik ve tam elastik tipleri vardır.

Yapı kimyasalları, derz malzemeleri ile yapısal su geçirimsizliği sağlayan malzemeler
Yapının her aşamasında, her elemanın imalatında iyileştirmesi, dayanıklılığın artırılması, hız kazanılması, kullanım ömrünün uzaması gibi amaçlarla kullanılan kimyasallardır. Genel olarak beton elemanların imalatı sırasında imalat kolaylığı sağlamak, betonun kalitesini artırmak, istenen özelliklerin verilmesini sağlamak ve su geçirimsizliği elde etmek amacıyla kullanılan yapı kimyasalları toz ya da likit (sıvı) halde bulunurlar. Genellikle; beton eleman imalatı sırasında, imalat kolaylığı sağlamasının yanında beton kalitesini artırarak istenilen özelliğin verilmesini sağlar ve betonun su geçirimsizliğini artırmada yardımcı olur. Yapı kimyasalları beton, harç katkıları ve derzlerde dolgu amaçlı olarak uygulanmaktadır. Derz dolgu olarak kullanılan malzemeler de uygulamaya yönelik olarak; dış yüzeye uygulanan, betonun bünyesine uygulanan ve iç yüzeye uygulanan malzemeler olmak üzere üç kısma ayrılır.
Beton Katkıları Taze veya sertleşmiş haldeki beton özelliklerini değiştirmek için karıştırma işlemi sırasında betona çimento dozajının % 5’ini geçmemek üzere eklenen kimyasal maddelerdir. Bu katkılar betondaki boşlukların doldurulması prensibine dayanır. Bir anlamda da akışkanlaştırıcı katkılardır. Çatlaksız bir betonda, betona nüfuz eden suyun hacmi, buharlaşan suyun hacminden daha düşük ise betonun su geçirimsiz olduğundan bahsedilebilir. Su geçirimsizlik sağlayıcılar, içerdikleri kimyasal maddeler sayesinde betondaki kılcal boşlukların içerisini su itici tabakalar halinde doldurur, böylece betonun su emmesini azaltırlar.

Çatılarda su yalıtımı

Genel olarak eğimi % 5’ ten az olan çatılar “teras çatılar”, eğimi % 5’ ten fazla olan çatılar ise “eğimli çatılar” olarak adlandırılırlar. Yapının bulunduğu iklim kuşağı, yapının çatı alanı ve yapının niteliği gibi özellikler tasarım aşamasında tasarımcının çatının teras mı yoksa eğimli mi olması gerektiğine karar vermesine yardımcı olur. Tasarımcı bu seçimi yaparken özellikle çatı alanının büyüklüğünü göz önüne almalı ve büyük alanlı yapılarda (otel, ofis, apartman v.s.) işlevsellik, yalıtım sistem ömrü, hafiflik gibi özelliklerinden dolayı teras çatı sistemini seçmelidir. Teras çatılar, gerektiğinde kolaylıkla kullanıma açık şekilde tasarlanabilmektedir. Havalandırma, güneş enerjisi sistemleri gibi tesisatlar teras çatılara çok daha kolay ve güvenli şekilde monte edilmektedir. Çatı sistemi olarak teras seçildikten sonra, tasarımcı çatı üzerine gelecek olan suyun tahliye edileceği noktaları dikkatli bir şekilde belirlemelidir. Teras çatıların su yalıtımında başlıca kullanılan malzemeler olan polimer bitümlü su yalıtım membranları, ülkemizde çatı alanında ve yapılması gereken yalıtım malzemesinin kullanımına yönelik yayımlanmış olan standartlar bulunmakta ve bu standartlara göre üretim yapılmaktadır. Ayrıca, ters çatılar buhar kesici katman gerektirmedikleri, gerek su yalıtımdaki onarımlarda ve gerekse ısı yalıtım levhalarının değiştirilmesinde büyük kolaylıklar sağladıkları için kısa ve uzun vadede ekonomik olmaktadırlar.

UYGULAMA TİP VE KESİT DETAYLARI

Temel Altı B.A Perde Su Yalıtımı
Temel ve betonarme perdelerde, su yalıtımı uygulamaları tip detayı.

İlgili detaylar, tip ve malzeme türlerine göre değişiklik gösterebilir. Tüm detaylar proje, tip ve uygulamalar doğrultusunda; malzeme seçimi ve uygulama teknikleri belirlenmelidir.

⦁ Bitüm polimer esaslı membran örtüleri ile temel bohçalama.
⦁ PVC membran örtüleri ile temel bohçalama yapılması.
⦁ Kristalize kapiler beton katkıları ile temel geçirimsizlikleri sağlanması.
⦁ Bitüm Kauçuk esaslı likid ürünler ile taşıyıcı örtüler kullanırak temel altı yalıtım uygulamaları.
⦁ Beton yüzeyine yüksek aderans sağlayan, yapışkanlı proof membran örtüleri ile yalıtım.

Islak Hacim ve Teknik Mahaller Su Yalıtımı
Genel olarak çimento esaslı ürünler tercih edilmektedir. Yüzey alanı ve özelliklerine göre, ürün tercihi yarı elastik, tam elastik ve süper elastik ürünler olarak belirlenir.

⦁ Banyo, WC ıslak hacimler.
⦁ Su Depoları.
⦁ Balkon ve teras su yalıtımları.
⦁ Çiçeklikler ve peyzaj altı betonarme yüzeyleri.
⦁ Kuranglezler vb.

Teras ve Otopark Üzerleri Su Yalıtımları
Uygulama öncesi, kullanım alanına göre düzenlenmiş olan üst katmanlara göre malzeme tercihleri yapılmalıdır.

⦁ Bitüm Membran Örtüleri ile su yalıtımı yapılması.
⦁ Botanik FLL dayanımlı Bitüm Membran Örtüleri ile su yalıtımı yapılması.
⦁ Poliürethan Esaslı likid sürme ile su yalıtımı yapılması (UV dayanımlı veya UV dayanımsız)
⦁ Bitüm Modifiye Poliürethan Esaslı likid sürme ile su yalıtımı yapılması.
⦁ Yüksek Elastikiyetli Çimento Esaslı sürme malzemeler ile su yalıtımı yapılması.
⦁ PVC Membran örtüleri su yalıtımı yapılması.

Dilatasyon Derzleri Su Yalıtımları
⦁ Polisülfit Esaslı mastik ile dolgu yapılması.
⦁ Poliürethan esaslı mastikler ile dolgu yapılması.
⦁ Eriyik bitüm-kauçuk ile derz dolgusu yapılması.
⦁ Süper elastik Derz bantlarının epoksi harçlar ile monte edilerek geçirimsizliklerin sağlanması.